Wacław Holewiński – Lament nad Babilonem

Lament nad Babilonem” to ekscytująca powieść o losach płk. Tadeusza Danilewicza, legendarnego  „Żołnierza Wyklętego” przez długie lata wykreślanego z kart naszej historii, wybitnego żołnierza i dowódcy, szefa sztabu NSZ-AK i Komendanta Głównego NZW.

Ujęte w retrospektywnej narracji wątki powieści splatają się w niezwykły sposób, ukazując obraz człowieka, dla którego słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie były tylko hasłem na sztandarach, lecz stanowiły obowiązek do wykonania.

Książka zawiera dodatek dokumentalny – nigdzie dotychczas niepublikowane fotografie pochodzące z archiwum rodziny płk. Tadeusza Danilewicza oraz jego szczegółowy życiorys napisany przez wnuczkę, panią Marię Panenkę-Mazur.

Wacław Holewiński  – działacz opozycji w PRL, współpracownik KOR, współzałożyciel podziemnego Wydawnictwa Przedświt, więzień polityczny, prawnik i wreszcie autor głośnych powieści. Największe uznanie, oprócz „Lamentu…”, przyniosły mu powieści: „Droga do Putte” i „Opowiem ci o wolności”. Jest też współautorem scenariusza do filmu „Historia Roja” i autorem kilku dramatów. W latach 2008-2011 był wiceprezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

330 str.,

Oprawa miękka

ISBN: 9788360533291

Więcej szczegółów i recenzje tutaj.

Żadnych słów nie osądzaj – antologia uczestników 40. Warszawskiej Jesieni Poezji

Żadnych słów nie osądzajAntologia poezji uczestników 40. Warszawskiej Jesieni Poezji pod redakcją Pawła Toboły, Marka Wawrzkiewicza i Krzysztofa Sarny.

Nakład wyczerpany.

Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia z Petersburga i Merentähti

ocalićPozycja z serii „Ocalić od zapomnienia” prowadzonej przez Siostry Urszulanki.

Wspomnienia bezpośrednich świadków – osób, które na różny sposób były związane z internatem w parafii św. Katarzyny w Petersburgu oraz z domem Merentähti – Stella Maris w fińskiej Karelii.

Dopełnieniem tomiku jest zwięźle przedstawiona historia parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Newskim Prospekcie w Petersburgu – miejsca, w którym toczył się pierwszy etap rosyjskiej przygody Matki Założycielki. Miejsce to jest ciekawe samo w sobie: parafia powołana do życia z inicjatywy cara Piotra Wielkiego, założyciela Petersburga – miasta pomyślanego jako okno na świat dla całej Rosji – i przez lata wspierana przez rządzących imperium, a jednocześnie stanowiąca oparcie dla mieszkających tam katolików wielu narodowości, w tym dla coraz liczniejszej kolonii polskiej.

Gena Tajer-Kania

stdomTom poezji. Wiersze wybrane z lat 1999 – 2011.

Halina Barbara Szczepanowska – Ojczyzno! Pisane z afrykańskiego brzegu

Ojczyzno!Poemat patriotyczny harcerki Szarych Szeregów, napisany pod wpływem wydarzeń stanu wojennego i tragicznych zdarzeń tamtego czasu.

Nakład wyczerpany.

Aldona Borowicz – „Ogniem otworzę drzwi”

Halina Barbara Szczepanowska – Ojczyzno! Pisane z afrykańskiego brzegu.printing.waw.pl/wp-content/uploads/2013/02/ald.jpg” width=”300″ height=”425″ />Aldona Borowicz urodziła się 25.06.1949 r. w Sztumie. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Poetka, krytyk literacki. W 1971 r. debiutowała na łamach „Tygodnika Kulturalnego”. Swoje utwory publikowała m.in. w „Nowym Wyrazie”, „Poezji”, „Regionach”, „Warmii i Mazurach”, „Nurcie”, „Akcencie”, „Polsce Literackiej”, „Akancie” oraz na antenie radiowej. Jej wiersze znajdują się w wielu antologiach poetyckich. Wydała dwa tomy wierszy: „Monolog przed północą” (Pojezierze 1978) i „A ta radość pierwsza…” (MAW 1990). Laureatka wielu nagród. Dzięki wybitnym walorom intelektualnym swojej poezji i ujmującej osobowości jest szczególnie lubiana przez młodzież literacką skupioną wokół portali internetowych, często zasiada w jury konkursów poetyckich.

W swej twórczości Autorka nawiązuje do szeroko rozumianej kultury europejskiej – klasycznej, jak również na przykład do filozofii Wschodu. Bogactwo myśli i języka, często wzruszająca i osobista treść utworów, pozwalają na określenie poezji Aldony Borowicz jako wyjątkowego zjawiska we współczesne.

Tomik otrzymał w 2006 r. nagrodę im. Witolda Hulewicza – Poetycka Książka Roku.

Nakład wyczerpany.